دسته‌بندی نشده

انواع چرخ اسکیت

برای اسکیت اینلاین چه چرخی خریداری کنیم؟
اگر قصد دارید دقیقا چرخ‌های اسکیت خود را خریداری کنید پس کار شما آسان است. کافی‌ست به اعدادی که روی چرخ‌ها نوشته شده است نگاهی بی‌اندازید.

اگر این اعداد قابل‌تشخیص نیستند به بیشترین سایزی که روی فریم اسکیت شما نوشته شده است نگاه کنید تا بتوانید سایز چرخ‌های اسکیت خود را تشخیص دهید.

خوشبختانه دو ویژگی انواع چرخ اسکیت که در خرید و انتخاب آن‌ها موثر هستند روی چرخ‌ها نوشته شده‌اند. این دو عدد نشان دهنده‌ی:

· سایز چرخ اسکیت که همراه با MM می‌آید و به معنای میلی‌متر است.

· سختی چرخ اسکیت که همراه با A می‌آید.

موارد دیگری هم در انتخاب چرخ از بین انواع چرخ اسکیت وجود دارد که نسبت به سایز و سختی چرخ از اهمیت کم‌تری برخوردارند:

· هاب یا هسته‌ی چرخ

· بلبرینگ که در زمان تعویض چرخ نیاز چندانی به تعویض بلبرینگ‌ها نیست

· کیفیت مواد سازنده‌ی چرخ‌ها که به میزان هزینه‌ای که می‌کنید و برندی که خریداری می‌کنید بستگی دارد

انواع چرخ اسکیت با سایزهای مختلف
سایز انواع چرخ اسکیت از 50 میلی‌متر تا 110 میلی‌متر متغیر است. استفاده از سایزهای مختلف چرخ اسکیت احساس و قابلیت‌های حرکتی مختلفی را به شما می‌دهد.

اما علت این‌که سایزهای مختلفی مانند 55، 60، 70، 80، 90، 100 و 110 میلی‌متری برای چرخ اسکیت در نظر گرفته شده است (این‌ها تنها سایزهای موجود نیستند برخی از سایزها همراه با 5s نشان داده می‌شوند) چیست؟

استفاده از سایزهای مختلف چرخ اسکیت به‌نحوه‌ی استفاده‌ی شما از اسکیت بستگی دارد. پس هر سایز چرخ اسکیت برای نوع مختلفی از اسکیت‌سواری تهیه شده است.

چر‌‌خ‌های بزر‌گ‌تر، سریع‌تر هستند!
با تغییر سایز چرخ، سرعت اسکیت‌سواری خود را تغییر می‌دهید. چرخ‌های بزرگ‌تر سریع‌تر هستند. موارد دیگری مانند نوع بلبرینگ‌هایی که در چرخ قرار دارند هم روی سرعت شما تاثیر می‌گذارند اما عمده‌ی تاثیر را سایز چرخ می‌گذارد.

اغلب اسکیت‌سواران سرعتی تنها از سه چرخ سایز بزرگ استفاده می‌کنند چرا که این تعداد زیر بوت اسکیت جای می‌گیرد و برای مانوردادن هم مناسب‌تر هستند.

می‌توانید از 4 چرخ بزرگ هم استفاده کنید اما چرخ‌ها از ابتدا و انتهای بوت اسکیت بیرون می‌زنند و حرکت در پیچ‌ها را برایتان دشوار می‌کنند.

یکی از دلایل گران‌تربودن چرخ‌های بزرگ نسبت به چرخ‌های کوچک‌تر در عمر و دوام آن‌هاست. از آن‌جایی که چرخ‌های کوچک‌تر پلی‌اورتان کم‌تری در خود دارند زودتر از بین می‌روند.

با این توصیفات چه سایز چرخ اسکیتی باید خریداری کنیم؟ 80 میلی‌متری!

اگر در سبک‌های تفریحی یا فری‌استایل و اسلالوم اسکیت‌سواری می‌کنید بهتر است از سایز چرخ 80 میلی‌متری استفاده کنید. این سایز چرخ برای اسکیت‌های اگرسیو یا تهاجمی مناسب نیستند.

برای اسکیت‌های اگرسیو بهتر است از چرخ‌هایی با سایز کوچک‌تر یعنی 54 تا 72 میلی‌متری استفاده کنید. گاهی‌اوقات تنها دو چرخ برای این سبک اسکیت‌سواری هم کافی‌ست. اما اگر در سبک سرعتی اسکیت‌سواری می‌کنید بهتر است از چرخ‌های بزرگ‌تر مثلا 110 میلی‌متری استفاده کنید.

صبر کنید! به‌این‌سرعت تصمیم نگیرید. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم برای خرید چرخ از بین انواع چرخ اسکیت باید دو مورد را بررسی کنید. بله سختی چرخ اسکیت هم به اندازه‌ی سایزی که تهیه می‌کنید اهمیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *